Fanziny
Digitalizované fanziny     Souvislosti     Seznam fanzinů     Obálky fanzinů     karel506@post.cz     Nechte vzkaz      Navštivte nás na Facebooku
 
na úvod souvislostí

Ufíkův talíř

Během několika let fungování sci-fi klubu v Českých Budějovicích proběhly i dva ročníky výtvarné soutěže „O Ufíkův talíř“. Soutěž probíhala v několika okruzích. V prvním ročníku okruhy Ilustrace k vědeckofantastické povídce a výtvarné dílo na téma „Člověk a vesmír“ měly malý ohlas a tak nebyly hodnoceny. Úspěch zaznamenal jen poslední okruh - kreslený humor. Ve druhém ročníku zaznamenaly úspěch ilustrace k vědeckofantastickým povídkám. Po skončení soutěže se soutěžní práce vracely autorům. Před jejich vrácením jsem ilustrace nechal vyfotografovat na diapozitivy. Následné skenování diapozitivů také ubralo na kvalitě výsledného obrázku. Ale i tak se nabízí možnost prohlédnout si, jaké práce tehdy soutěžily. Návštěvníci stránek si mohou lámat hlavu, které povídky jsou na ilustracích zachyceny. U některých obrázků jsem popisek přidal, ale jen tehdy, když jsem si byl jist.
Třetí ročník soutěže uspořádal Sci-fi klub Praha 10.

1. ročník

Vzhledem k tomu, že první dva okruhy nebyly hodnoceny, nevím ani, kteří autoři se soutěže zúčastnili. Můžeme nabídnout pořadí na prvních třech místech v kategorii kreslený humor. Celkem bylo určeno pořadí pěti nejlepších obrázků.
 1. Milan Lipovský
 2. Miloš Krmášek
 3. Ing. Mojmír Spusta

2. ročník

Zachovala se výsledková listina a tak i po tolika letech víme, kdo se umístil na kterém místě a s jakým obrázkem. Hodnoceny byly dvě kategorie: kreslený humor a ilustrace k vědeckofantastické povídce.

Kreslený humor

 1. Jiří Havlín - soubor 5 kreseb
 2. Milan Kocmánek - soubor 12 kreseb
 3. Jan Moravec - dvě kresby
Dále postoupily kresby těchto autorů: Stanislav Mlynář, Miloš Hebnar, Dušan Čudan, Karel Navrátil, Vojtech Hric, Dušan Grombiřík, Ing. Mojmír Spusta.

Ilustrace

 1. Ing. Arch. Karel Cvrček - Clarke: kdybych na tebe zapomněl Země, Střílejte veverky, Nesvadba: Einsteinův mozek
 2. Jiří Hiršl - Clarke: Zpráva o třetí planetě, Maelström II, Případ s časem, Kdybych na tebe zapomněl Země, Pomíjivost
 3. Josef Repka - Clarke: Stěna z temnoty, Devět miliard božích jmen, Souček: Bohové Atlantidy
 4. Jiří Havlín - Keyes: Růže pro Alegernoon, Wells: Země Slepců
 5. Pavel Žáček - Lem: Profesor A. Dounda, Futurologický kongres
Dále postoupily kresby těchto autorů: Pavel Šrédl (Clarke: Devět miliard božích jmen, Fiałkowski: Biohazard), Stanislav Mlynář (Nelson: Lesní ticho, Konisi: Podzemní elysium).