Fanziny
Digitalizované fanziny     Souvislosti     Seznam fanzinů     Obálky fanzinů     karel506@post.cz     Nechte vzkaz      Navštivte nás na Facebooku
 
na úvod fanzinu další číslo poslední číslo

Na Parconu, který se konal na jaře roku 1983 jsem se seznámil s Jaroslavem Vopelkou z Českých Budějovic. Několikrát jsme se sešli a domluvili se, že se pokusíme sestavit vlastní fanzin, který bude zaštiťovat Pedagogická fakulta. Na její půdě od podzimu 1981 totiž sci-fi klub existoval. Domluvili jsme se na názvu Ufík a také se rozhodli, že uspořádáme výtvarnou soutěž. V té době probíhalo několik literárních soutěží, výtvarná nikoli.

Po prázdninách v roce 1983 mi pan Vopelka předal své materiály k fanzinu. Doplnil jsem je úvodníkem a vyhlášením výtvarné soutěže. K Vopelkovu článku o H. G. Wellsovi jsem přepsal kousek z knihy První lidé na Měsíci. Založil jsem rubriku „Co je to, když se řekne...“, do které mi přítel Jiří Karbusický poslal krátkou povídku. Krátce před uzávěrkou mi ještě Jaroslav Olša předal překlad povídky Vize II. Kde jsem získal povídku Kouzlo si už nepamatuji.

Když jsem materiály nesl do fakultní tiskárny, nabídl mi její vedoucí možnost vytisknout obálku maloofsetem. Možnost jsme přijal a původní obálku nechal přepracovat. Spodní dvě třetiny obálky vypracovala spolustudentka z oboru Výtvarná výchova.

Když jsem vytištěné číslo daroval Ondřeji Neffovi, hrubým způsobem ho zkritizoval. Propadl jsem z toho lehké depresi, ale později jsem se dověděl, že termín „záchodková kultura“ použil i u jiného fanzinu. Rozladěný kritikou jsem navštívil Vojtu Kantora z Mladé fronty, který neváhal a předal mne do rukou výtvarného redaktora Jiřího Svobody. U něj jsem absolvoval asi hodinové školení.

První číslo fanzinu Ufík vyšlo na konci září 1983 v nákladu asi 150 výtisků.

Zájemci si mohou stáhnout toto číslo fanzinu ve formátu pdf. Ve formátu pdf není rozdělování slov stejné jako v původním dokumentu.

Fanzin ve formátu .pdf

A jak vypadají naskenované stránky?

Ufík 1 - Obálka Ufík 1 - str. 1 Ufík 1 - str. 2 Ufík 1 - str. 3 Ufík 1 - str. 4 Ufík 1 - str. 5 Ufík 1 - str. 6 Ufík 1 - str. 7 Ufík 1 - str. 8 Ufík 1 - str. 9 Ufík 1 - str. 10 Ufík 1 - str. 11 Ufík 1 - str. 12